Kansainvälisen koulutuksen keskus

Kansainvälisen koulutuksen keskuksen tehtäväpiiriin kuuluvat yliopiston vaihtosopimukset ja -ohjelmat, joiden kautta toteutetaan opiskelija-, opettaja- ja henkilökuntaliikkuvuutta, sekä kansainväliset tutkinto-ohjelmat
ja koulutusvienti. Keskuksen henkilökunta sijoittuu pääosin opintopalveluihin. Kussakin tiedekunnassa on yksi tai useampi henkilö hoitamassa keskuksen toimialueeseen kuuluvia tehtäviä.

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Wilkman Leena Opintopäällikkö
Kandidaatin ja maisterin tutkintojen opintohallinnon vastuuhenkilö
Leena.Wilkman@uta.fi LINNA 6056 040 190 9833
Autio Hanna-Kaisa kansainvälisten asioiden koord Hanna-Kaisa.Autio@uta.fi PÄÄT A109 050 509 9252
Hyttinen Sari kansainvälisten asioiden koord Sari.Hyttinen@uta.fi VIRTA 246 040 190 1530
Karman Ella opintosihteeri Ella.Karman@uta.fi PÄÄT A115 050 437 7246
Kurki Kaisa kansainvälisten asioiden pääll Kaisa.Kurki@uta.fi PÄÄT A116 040 190 1531
Lalu Laura kansainvälisten asioiden koord Laura.Lalu@uta.fi PÄÄT A108 050 318 6858
Lehikoinen Elina kansainvälisten asioiden sihte Elina.Lehikoinen@uta.fi PÄÄT A129 050 318 6006
Maja Noora kansainvälisten asioiden koord Noora.Maja@uta.fi
Mursu Laura kansainvälisten asioiden koord Laura.Mursu@uta.fi PÄÄT A113 050 318 7831
Nieminen Tarja kansainvälisten asioiden koord Tarja.K.Nieminen@uta.fi PÄÄT C139 050 318 6651
Rissanen Hanna kansainvälisten asioiden koord Hanna.Rissanen@uta.fi
Tuusa Anna opintokoordinaattori Anna.Tuusa@uta.fi
Uski Leena kansainvälisten asioiden koord Leena.Uski@uta.fi PÄÄT A114 040 190 1533
Viitala Jenni kurssikoordinaattori Jenni.Viitala@uta.fi PÄÄT A107 050 437 7401
Alenius Pauliina yliopisto-opettaja (kasvatustiede) Pauliina.Alenius@uta.fi VIRTA 516 050 318 6993

Toimisto

Yliopiston päärakennus, Kalevantie 4, huone A 129
puh. 050 318 6006
intoffice (at) uta.fi (yleisneuvonta)

Aukioloajat:
ma-to 10.00-11.00 ja 12.00-14.00, pe 12.00-14.00

Postiosoite:
Tampereen yliopisto
Kansainvälisen koulutuksen keskus
33014 Tampereen yliopisto

Henkilökunta

Yliopiston yhteiset palvelut

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Wilkman Leena Opintopäällikkö
Kandidaatin ja maisterin tutkintojen opintohallinnon vastuuhenkilö
Leena.Wilkman@uta.fi LINNA 6056 040 190 9833
Autio Hanna-Kaisa kansainvälisten asioiden koord Hanna-Kaisa.Autio@uta.fi PÄÄT A109 050 509 9252
Hyttinen Sari kansainvälisten asioiden koord Sari.Hyttinen@uta.fi VIRTA 246 040 190 1530
Karman Ella opintosihteeri Ella.Karman@uta.fi PÄÄT A115 050 437 7246
Kurki Kaisa kansainvälisten asioiden pääll Kaisa.Kurki@uta.fi PÄÄT A116 040 190 1531
Lalu Laura kansainvälisten asioiden koord Laura.Lalu@uta.fi PÄÄT A108 050 318 6858
Lehikoinen Elina kansainvälisten asioiden sihte Elina.Lehikoinen@uta.fi PÄÄT A129 050 318 6006
Maja Noora kansainvälisten asioiden koord Noora.Maja@uta.fi
Mursu Laura kansainvälisten asioiden koord Laura.Mursu@uta.fi PÄÄT A113 050 318 7831
Nieminen Tarja kansainvälisten asioiden koord Tarja.K.Nieminen@uta.fi PÄÄT C139 050 318 6651
Rissanen Hanna kansainvälisten asioiden koord Hanna.Rissanen@uta.fi
Tuusa Anna opintokoordinaattori Anna.Tuusa@uta.fi
Uski Leena kansainvälisten asioiden koord Leena.Uski@uta.fi PÄÄT A114 040 190 1533
Viitala Jenni kurssikoordinaattori Jenni.Viitala@uta.fi PÄÄT A107 050 437 7401
Alenius Pauliina yliopisto-opettaja (kasvatustiede) Pauliina.Alenius@uta.fi VIRTA 516 050 318 6993

Tiedekuntien liikkuvuuskoordinaattorit

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Aallos Riitta Opintokoordinaattori, Bioteknologian tutkinto-ohjelma

Bioteknologian tutkinto-ohjelman opiskelijoiden henkilökohtaiset opintosuunnitelmat (HOPS), opinto-ohjaus ja -neuvonta
Opintojen suorittamiseen liittyvä ohjaus ja neuvonta
Opiskelijavaihtoasiat
Riitta.Aallos@uta.fi ARVO E160 050 318 6377
Höijer Minna Kansainvälisten asioiden koordinaattori

- Politiikan tutkimuksen tutkinto-ohjelman kansainväliset asiat ja koordinointitehtävät sekä yleiset opintoasiat
- Jean Monnet -hallinto

Vastaanotto: lukukausien aikana ti & to klo 13–15, muulloin sopimuksen mukaan.
Minna.Hoijer@uta.fi PINNI A2069 050 318 6604
Lehto Tarja opetuskoordinaattori

Harjoittelu
Kv-asiat
IV vuosikurssin syyslukukauden opinnot
Syventävien opintojen opinnäytetyöt
Tutkintotodistukset
Tarja.Lehto@uta.fi ARVO E160 040 190 1249
Nieminen Terhi kansainvälisten asioiden koordinaattori

- kansainväliset opintoasiat
- opiskelijaliikkuvuus
- kv. tutorraportit
- kv opintoneuvonta
Terhi.Nieminen@uta.fi PINNI A2067 040 190 1480
Pihlström Mira kansainvälisten asioiden koord Mira.Pihlstrom@uta.fi PINNI B4072 050 318 6692
Tuominen Kirsi kansainvälisten asioiden koordinaattori

Luonnontieteiden tiedekunta:
- JOO-opiskeluasiat
- lähtevät Erasmus-opiskelijat
- saapuvat ulkomaiset tutkinto- ja vaihto-opiskelijat sekä englanninkieliset maisteriohjelmat (CBDA, SDE)
Muut asiantuntijatehtävät
Kirsi-Marja.Tuominen@uta.fi PINNI B1057 050 318 6688
Varjokorpi Kirsi-Marja Kansainvälisten asioiden koordinaattori


- kansainvälinen liikkuvuus, mm. ERASMUS-opiskelijavaihto
- Master's Degree Programme in Teacher Education –kansainvälinen maisteriohjelma: neuvonta ja ohjaus, opetusohjelma
- Multicultural Study Programme in Education-opintokokonaisuus: neuvonta ja ohjaus, opetusohjelma
- ulkomailla suoritetut opinnot
- KV-vierailujen yhteyshenkilö ja koordinaattori
- koulutusviennin suunnittelu ja koordinointi
Kirsi-Marja.Varjokorpi@uta.fi VIRTA 246 050 524 2544
Vähämäki Anna Opintokoordinaattori (kansainväliset asiat)
- Kansainvälisten maisteriohjelmien koordinointi: Media Education, Cultural Studies, Public Choice
- North American Studies ohjelman koordinaattori
- Journalistiikan ja viestinnän tutkinto-ohjelman vaihto-opiskelijat (lähtevät ja saapuvat)
- Teatterityön tutkinto-ohjelman kansainväliset asiat
Anna.Vahamaki@uta.fi PÄÄT E227 050 318 6639
Wansén-Kaseva Anna opintokoordinaattori

- YKYn kv. vaihtojen koordinointi, Erasmus- ja yksikön kahdenvälisten vaihtosopimusten hallinnointi (opettajat, perustutkinto- ja jatko-opiskelijat)
- kv-maisteriohjelmien opintohallinto JKK:ssa (MDP in Russian and European Studies, MDP in Leadership for Change)
- kv. maisteriohjelmien harjoittelutukiasiat YKY:ssä (COSOPO, PEACE, RES, QSR/PC, GTS)
- Finnish Society and Culture -kurssin koordinointi
- yliopiston UniPID-yhdyshenkilö
Anna.Wansen-Kaseva@uta.fi LINNA 6065 050 396 9642

Kansainvälisten tutkinto-ohjelmien koordinaattorit

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Nieminen Terhi kansainvälisten asioiden koordinaattori

- kansainväliset opintoasiat
- opiskelijaliikkuvuus
- kv. tutorraportit
- kv opintoneuvonta
Terhi.Nieminen@uta.fi PINNI A2067 040 190 1480
Nordling Aino opintokoordinaattori

erityisesti hallintotieteiden opintoasiat:
- yleinen opintoneuvonta ja -ohjaus (mm. HOPS, opintojen hyväksilukeminen, valmistuminen)
- opiskelijavalinta-asiat (yhteishaku, erillishaku sekä erilliset opinto-oikeudet)
- tutkinto-ohjelman koordinointitehtävät
- aikaisempien opintojen hyväksilukeminen,
- henkilökohtainen opintoneuvonta
Aino.Nordling@uta.fi PINNI A2038 050 318 6822
Permi Eveliina Kansainvälisten asioiden koordinaattori
Peace, Mediation and Conflict Research; Comparative Social Policy and Welfare; Global and Transnational Studies -maisteriohjelmien opintohallinto
Eveliina.Permi@uta.fi LINNA 6064 050 318 7274
Pihlström Mira kansainvälisten asioiden koord Mira.Pihlstrom@uta.fi PINNI B4072 050 318 6692
Ståhle-Nieminen Catarina Kansainvälisten asioiden koordinaattori

Public and Global Health -maisteriohjelman opintohallinto, Kaupin kampuksen kv-yhdyshenkilö, terveystieteiden opintoneuvonta kv-, vaihto- ja harjoitteluasioissa.
bioinformatiikan maisteriohjelman opinto-ohjaus ja -neuvonta
Catarina.Stahle-Nieminen@uta.fi ARVO E160 040 190 1664
Tuominen Kirsi kansainvälisten asioiden koordinaattori

Luonnontieteiden tiedekunta:
- JOO-opiskeluasiat
- lähtevät Erasmus-opiskelijat
- saapuvat ulkomaiset tutkinto- ja vaihto-opiskelijat sekä englanninkieliset maisteriohjelmat (CBDA, SDE)
Muut asiantuntijatehtävät
Kirsi-Marja.Tuominen@uta.fi PINNI B1057 050 318 6688
Tuusa Anna opintokoordinaattori Anna.Tuusa@uta.fi
Vähämäki Anna Opintokoordinaattori (kansainväliset asiat)
- Kansainvälisten maisteriohjelmien koordinointi: Media Education, Cultural Studies, Public Choice
- North American Studies ohjelman koordinaattori
- Journalistiikan ja viestinnän tutkinto-ohjelman vaihto-opiskelijat (lähtevät ja saapuvat)
- Teatterityön tutkinto-ohjelman kansainväliset asiat
Anna.Vahamaki@uta.fi PÄÄT E227 050 318 6639
Wansén-Kaseva Anna opintokoordinaattori

- YKYn kv. vaihtojen koordinointi, Erasmus- ja yksikön kahdenvälisten vaihtosopimusten hallinnointi (opettajat, perustutkinto- ja jatko-opiskelijat)
- kv-maisteriohjelmien opintohallinto JKK:ssa (MDP in Russian and European Studies, MDP in Leadership for Change)
- kv. maisteriohjelmien harjoittelutukiasiat YKY:ssä (COSOPO, PEACE, RES, QSR/PC, GTS)
- Finnish Society and Culture -kurssin koordinointi
- yliopiston UniPID-yhdyshenkilö
Anna.Wansen-Kaseva@uta.fi LINNA 6065 050 396 9642

Koulutusvientipalvelut

Nimi Tehtävä Sähköposti Huone Puhelin
Gustafsson Mirka asiakkuuspäällikkö (Key Account Manager) Mirka.Gustafsson@uta.fi PÄÄT C111 040 190 4087
Truong Kha Trinh koordinaattori Trinh.Truong@uta.fi 040 190 1256
Varjokorpi Kirsi-Marja Kansainvälisten asioiden koordinaattori


- kansainvälinen liikkuvuus, mm. ERASMUS-opiskelijavaihto
- Master's Degree Programme in Teacher Education –kansainvälinen maisteriohjelma: neuvonta ja ohjaus, opetusohjelma
- Multicultural Study Programme in Education-opintokokonaisuus: neuvonta ja ohjaus, opetusohjelma
- ulkomailla suoritetut opinnot
- KV-vierailujen yhteyshenkilö ja koordinaattori
- koulutusviennin suunnittelu ja koordinointi
Kirsi-Marja.Varjokorpi@uta.fi VIRTA 246 050 524 2544